Płodozmian

Kto uprawia swój warzywnik prędzej czy później zainteresuje się takim tematem jak płodozmian. W tym miejscu zapisuję informacje bardzo skrótowe - takie dla siebie, ale może komuś ta ściągawka również się przyda :)

Informacje wzięłam z artykułu ze strony Na Ogrodowej: Jak stosować płodozmian?

Numerację przystosowałam do swoich upraw z pierwszego roku warzywnika z grządkami wzniesionymi :)

1. Warzywa strączkowe, cebule i czosnek. Ten zagon jest głównie dla fasoli i groszku. Tradycyjnie dobrze z nimi na zagonie rosną cebule, szczypiorek, czosnek, por, szalotka i siedmiolatka.

2. Warzywa wrażliwe na mrozy (+ ziemniaki), czyli ziemniaki, cukinie, dynie, tykwy i pomidory, a także ogórki gruntowe i kukurydza. Zanim jednak nadejdzie czas wysiewu/wysadzania tych wrażliwych na niskie temperatury warzyw, wiosną na zagonie można wykorzystać miejsce pod wysiew przedplonów, czyli szybko rosnących sałat i rzodkiewek. Po wykopaniu ziemniaków na ich miejscu można posadzić czosnek, pory oraz cebulę.

3. Warzywa korzeniowe czyli marchew, pietruszka, pasternak, seler, seler naciowy oraz warzywa z rodziny komosowatych takie jak burak, burak liściowy i szpinak. 

4. Warzywa kapustne czyli wszelkiego rodzaju kapusty, brukselkę, kalafior, jarmuż, brokuł i kalarepkę, a także rukola, rzodkiewkę oraz rzepę. Pomiędzy nimi możemy siać szybko rosnące sałaty i zioła takie jak ogórecznik czy nagietek. 

Przepis na 4-letni płodozmian:
ROK 1
Zagon 1 - warzywa strączkowe, cebule i czosnek
Zagon 2 - warzywa wrażliwe na mrozy
Zagon 3 - warzywa korzeniowe
Zagon 4 - warzywa kapustne

ROK 2
Zagon 1 - warzywa kapustne
Zagon 2 - warzywa strączkowe, cebule i czosnek
Zagon 3 - warzywa wrażliwe na mrozy
Zagon 4 - warzywa korzeniowe

ROK 3
Zagon 1 - warzywa korzeniowe
Zagon 2 - warzywa kapustne
Zagon 3 - warzywa strączkowe, cebule i czosnek
Zagon 4 - warzywa wrażliwe na mrozy

ROK 4
Zagon 1 - warzywa wrażliwe na mrozy
Zagon 2 - warzywa korzeniowe
Zagon 3 - warzywa kapustne
Zagon 4 - warzywa strączkowe, cebule i czosnek

Dzięki tej prostej rozpisce ja już wiem, gdzie i co będzie w tym roku u mnie rosło :)

2 komentarze:

  1. Siedziałam w tym kiedyś i wnikliwe studiowałam kilka nawet sezonów i do tej pory tego nie zgłębiłam do końca... być może ja jestem za tępa :D Ale to i owo w głowie zostało :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Siedziałam w tym kiedyś i wnikliwe studiowałam kilka nawet sezonów i do tej pory tego nie zgłębiłam do końca... być może ja jestem za tępa :D Ale to i owo w głowie zostało :)

    OdpowiedzUsuń